Zlínská redakce MF DNES se na mě obrátila s dotazem na probíhající aktivity za snížení vstupného do Květné zahrady. Svou odpověď v plném znění, ktera však nebyla ve zmíněném článku použita, uveřejňuji alespoň tímto způsobem.
Osobně jsem také podepsala občanskou petici za snížení vstupného do Květné zahrady. Podle mého názoru cena vstupného neřeší otázku, jak dlouhodobě zajistit údržbu zahrad. To povazuji za zavádějící argument. Současným zřizovatelem je Národní památkový ústav, tedy stát. Jde proto o politické rozhodnutí, zda chceme z kulturního dědictví udělat výlučnou záležitost, anebo právě naopak zpřístupnit ji nejširší veřejnosti ve své každodennosti.
Myslím, že je nutné také velmi citlivě vnímat, že Květná zahrada byla pro současné generace vždy přirozenou součástí města. Při skromném financování ze strany státu v minulých letech byli předchozí kasteláni a kastelánka schopni zachovat údržbu zahrad na úrovni, za kterou se nemuseli stydět. Je podle mého názoru velmi nešťastné, pokud velkoryse pojaté Národní centrum zahradní kultury financované z veřejných zdrojů, paradoxně pro veřejnost ne nepodstatně zvyšuje vstupné.
Omlouvám se, ale budí to dojem, jako by Kroměřížané nyní už neměli být tohoto kulturního klenotu hodni. Řekla bych, že trend v zahraničí, alespoň pokud jsem měla možnost porovnat ceny vstupného v zahradách srovnatelného významu v Evropě, je poněkud jiný. Základní vstupné je spíše symbolické či zcela zdarma, bývají zde rovněž vytipovány dny, kdy se očekávají návštěvy škol a podobně.
Myslím, že skutečně vnímavější přístup by věci prospěl. Doufám jen, že hlas veřejnosti bude státními institucemi velmi pečlivě a s otevřeným hledím zvážen. Věřím, že se k této věci na nejbližším jednání vyjádří i nové zastupitelstvo města a další organizace, jako například kroměřížský Klub UNESCO.
Článek MF DNES naleznete zde: http://idnes.cz/EXjsW
převzato ze: www.sehnalova.cz
Sociální sítě