Elity Evropy se odtrhly od lidu, Evropská unie zaznamenává stále menší ekonomickou výkonnost, euro přináší dluhovou krizi a tempo růstu Evropy je stále nižší. Takto vidí věci ekonomický expert ODS Jan Skopeček (Právo 14. 3.). Vinu za to všechno přičítá procesu evropské integrace.
Ponechme stranou, že v době, kdy ke všem těmto příznakům docházelo, měli zástupci pravicových stran většinu jak v Evropském parlamentu, tak v Komisi i v Radě Evropy. Patrně sami sebe přehlasovali, aby znemožnili blahodárné působení ničím neregulovaného trhu a Evropě, kterou vedli a přitom z hloubi duše nenáviděli, to patřičně osladili.
Zajímavější je včelín, který vládne v hlavě ekonomického experta ODS. Vůbec se nenamáhá hledat vztahy mezi příčinou a účinkem, nezajímá ho ani míra korelace mezi jevy, které sleduje.
Jen proto může například tvrdit, že sociální model je neufinancovatelný, protože pokud se nic nevytvoří, není ani možné nic přerozdělit. Empiricky lze prokázat, že země s nejsilnějším sociálním státem mají méně finančních problémů a stabilnější růst než země, kde sociální stát vznikl nejpozději a je zbytkový.
Místo stranického školení na téma hodné neviditelné ruky by se Jan Skopeček mohl podívat do čísel Eurostatu a porovnat třeba Švédsko se Španělskem anebo Dánsko s Řeckem.
Jan Skopeček považuje za symbol dluhové krize euro. A zase ho ani nenapadne jít do statistik a podívat se, jestli se náhodou zadlužení neurychluje nejvíce v těch zemích, které snižují přímé daně, a tedy i přítok peněz do státní pokladny.
Zde by nemusel pracně vyhledávat čísla Eurostatu, mohl by se podívat na data za Českou republiku a na vývoj jejího zadlužení po zavedení takzvané rovné daně. Není dobré být myšlenkově líný a myslet si, že neviditelná ruka za mne všechno vyřeší.
V jedné věci ovšem s Janem Skopečkem souhlasím. Evropská elita se skutečně odtrhla od lidu. Odbourávání tohoto demokratického deficitu patří mimochodem k hlavním bodům mého programu.
Rád bych však připomenul, že takzvaná elita se dokáže odtrhnout od lidu i v rámci jednotlivých národních států. U voleb ji pak za to čeká pořádný výprask. Ale kdo by to měl vědět lépe než právě expert Občanské demokratické strany.
Zdroj: Právo (15.3.2014)
převzato ze: www.cssd.cz
Sociální sítě