Když u nás v roce 2008 vrcholily spory o instalaci amerického radaru v Brdech, odpůrci radaru sháněli argumenty, jeho stoupenci si vystačili s emocemi.
Strašili raketami odpálenými na Prahu z Iránu, ba i ze Severní Koreje. Sami sebe vydávali za autentické reprezentanty demokracie, s odpůrci radaru se moc nebavili. Tvrdili, že to jsou lidé jednající v zájmu, či snad dokonce v žoldu Ruska.
Když se na podzim téhož roku stal prezidentem Spojených států Barack Obama, potvrdilo se, co protiradaroví aktivisté tvrdili od samého počátku. Američané radar v Brdech vlastně nepotřebují. Naši demokraté svůj omyl nikdy neuznali.
Když na počátku roku 2013 vrcholila prezidentská kampaň, stoupenci Karla Schwarzenberga sami sebe považovali za jediné pravověrné demokraty. O těch, kdo měli v úmyslu volit Miloše Zemana, tvrdili, že ve svém důsledku nahrávají ruským zájmům. Když se stal Miloš Zeman prezidentem, ukázalo se, že jednoznačně směřuje k užší integraci Evropy, nikoliv do Ruska. Naši demokraté svůj omyl nikdy neuznali. Zhruba v době, kdy český prezident vystoupil vyloženě proevropsky v parlamentu ve Štrasburku, vyhlašoval Martin Bursík, že přestává legrace, neboť Rusko má prezidenta na Hradě. Zeman podle něho artikuluje ruské zájmy.
Mentalita našich rozených demokratů se prostě nemění. Pokud někdo jen špitne, že svět třeba není tak úplně černobílý, začnou ho vydávat v lepším případě za člověka manipulovaného ruskou propagandou, v případě horším rovnou za Putinova agenta.
Jak se vlastně pozná přesvědčený demokrat pocházející z tohoto tábora? Je pevně přesvědčen o tom, že na světě existují pouze andělé a ďábli. Andělé mají vždycky ve všem pravdu, ti ostatní se v jenom kuse mýlí.
Normální poměry podle jejich představ nebudeme mít dříve, dokud ti, kdo jsou už ze své povahy zcela křišťáloví, neumlčí ty beznadějně nečisté. Teprve až všichni mocně zahlaholí jejich hlasem andělským, zavládne u nás názorová pluralita a s ní ta skutečná demokracie. Všem Putinovým agentům navzdory.
Zdroj: Právo (17.3.2014)
Sociální sítě