V souvislosti s novelou loterijního zákona se konečně v České republice začalo hovořit nahlas o hazardu a jeho regulaci. Nechci polemizovat s novelou samotnou, debaty o tom, jak má či nemá být hazard zdaněn a za jakých podmínek a kam má výtěžek z této podnikatelské činnosti jít, budou mít jistě pokračování. Jde mi o konkrétní podmínky v našem městě.
V České republice připadá v průměru 1 automat na 94 obyvatel a v tomto ohledu jsme skutečně světovou „špičkou“. V Kroměříži je podle informací z finančního odboru městského úřadu cca 290 výherních hracích přístrojů a tzv. jiných technických herních zařízení. Kroměříž je tedy v tomto směru s hráčskou vášní zhruba na průměru České republiky, nepočítáme-li místní části, pak jej lehce převyšuje. Pochybuji, že je to vizitka, se kterou bychom se mohli chlubit a chceme–li se nazývat Zdravým městem, tak v tomto směru jistě s velkými pochybami.
Zastupitelé města Kroměříže se budou otázkou vyhlášky, která by zakázala hrací automaty ve městě, zabývat. Troufám si tvrdit, že jediný protiargument se bude opírat o sumu, která z hracích automatů plyne do rozpočtu města. Jedná se o přibližně 8 milionů Kč ročně. V současné době, kdy je rozpočet města v hlubokém propadu, je to částka, nad kterou nelze lehce mávnout rukou. Těchto 8 milionů bude někde chybět. Možná se bude méně svítit, uklízet, opravovat, méně investovat, méně přispívat různým organizacím. To je zapotřebí říci nahlas, až budeme o této záležitosti diskutovat. Můj názor bude přesto PRO zrušení automatů v našem městě. Na tom, kde tyto peníze v konkrétních výdajových kapitolách ušetřit by měla ale také panovat co nejširší shoda.
Jaký je Váš názor?
MUDr. Olga Sehnalová, MBA
poslankyně Evropského parlamentu za ČSSD
členka rady města Kroměříž za ČSSD
Sociální sítě